Egyházfentartás
1. Mi az egyházfenntartás?
Régen egyházadónak hívták. Ilyen ma már nincs, de a köznyelvben megragadt ez a kifejezés. Az egyházi hozzájárulás sem jó kifejezés, hiszen Magyarországon a plébániák nem kapnak sem állami, sem egyházi normatív támogatást, hanem a területükön élő hívek tartják fenn közösségüket. Tehát nem hozzájárulnunk kell a költségekhez, hanem mindent magunknak kell megfizetni, fenntartani.
2. Mire szolgál az egyházfenntartás?
- Templomaink fenntartására, fejlesztésére.
- Egyházközségi épületeink fenntartására.
- A lelkipásztor megélhetésének biztosítására.
- Az egyházközség munkatársainak pl. kántotok díjazására.
- Az egyházmegyei közterhek, azaz a központi járulék fedezésére.
- A papnevelés, azaz a papi utánpótlás támogatására.
- Idős paptestvérek nyugdíjának biztosítására.
3. Kire vonatkozik az egyházfenntartás?
Az Egyház támogatása, fenntartása, vagyis az egyházi adó és a perselypénz adomány, amivel Egyházunk mellé állunk. Az Anyaszentegyház 5. parancsolata kimondja: „Az Egyházat anyagi hozzájárulásoddal is támogasd!” Az egyházközség fenntartó tagja az a felnőtt, jövedelemmel rendelkező személy, aki vállalja, hogy lehetőség szerint havonta, de mindenképpen évente legalább egyszer anyagilag részt vállal közösségünk fenntartásában. Az egyházfenntartás fizetése önkéntes, ugyanakkor lelkiismereti, Isten előtti kötelezettség. Az egyházfenntartást nem „hajtjuk be”, csupán rendszeresen figyelmeztetjük tagjainkat. Kérjük a fiatal családokat, hogy felnőtté és keresővé válásuk után jelentkezzenek be önállóan.
4. Az egyházfenntartás mértéke
A Püspöki Kar állásfoglalása szerint a jövedelem (pl. fizetés, nyugdíj, ösztöndíj stb.) egy százaléka. Kérjük a tehetősebb családokat nagyobb áldozatvállalásra. Ez az egy százalék nem tévesztendő össze a személyi jövedelemadó felajánlható 1 %-ával.
5. Az egyházfenntartás fizetésének módjai
Átutalás
Számunkra a legelőnyösebb – amiatt, hogy nem megy feledésbe –, ha átutalással intézi az egyházfenntartást. Erre megbízást adhat bankjának, de akinek internetbankos hozzáférése van, maga is meghatározhatja az átutalás idejét és összegét. (Kérjük, hogy lehetőség szerint havonta utaljanak.)
A Szent Kereszt Felmagasztalása Plébánia számlaszámát itt találják
Kérjük, hogy a közlemény rovatban tüntesse fel a nevét és e-mail címét (ennek hiányában postacímét)!
Irodai és 3. vasárnapi templomi befizetés
Költségkímélő megoldás. A befizetésekről elismervényt adunk!